12 Νοεμβρίου 2019

Το παρόν στον Μαραθώνιο έδωσαν δρομείς από Ωρωπό και Διόνυσο

Oropos Running Team

Δυνατό παρόν έδωσαν στον 37ο  Αυθεντικό  Μαραθώνιο δρομείς από τον Ωρωπό και τον Διόνυσο. Δυναμική συμμετοχή για παράδειγμα είχαν η Ομάδα Oropos Running Team από τον Ωρωπό και η δραστήρια Χορευτική Ομάδα Νέων Διονύσου «Αχ, Ελλάδα σ΄αγαπώ». Ο Μαραθώνιος που πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το περασμένο Σαββατοκύριακο  9-10/ 11/2019 περιελάμβανε διαδρομή 42,195 χιλιομέτρων.
Στον Τύμβο του Μαραθώνα, στις 9 π.μ, δόθηκε η εκκίνηση του 37ου Αυθεντικού Μαραθώνιου Δρόμου της Αθήνας (από τον Τύμβο Μαραθώνα στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο στην Αθήνα). Οι δρομείς που πήραν μέρος ήταν περίπου 20.000, ενώ, ο βροχερός καιρός δυσκόλεψε τον αγώνα τους και επηρέασε τους χρόνους τερματισμού. Πρώτος τερμάτισε ο Κενυάτης Τζον Κιπκορίρ Κόμεν, 42 ετών, δρομέας με πλούσια εμπειρία και με χρόνο 02h: 16’ και 34’’. Ενδιαφέρον έχει το ότι 600 μέτρα πριν τον τερματισμό προσπέρασε τον Φελισιέν Μουχιτίρα από το Μπαχρέιν που ήρθε δεύτερος με χρόνο 02h:16΄:43΄΄. Στην τρίτη θέση ο Κώστας Γκελαούζος με χρόνο 02h:19΄:02΄΄, για τρίτη συνεχόμενη φορά πρωταθλητής Ελλάδος.