![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgIHETnCTSXAH_QQjRbhN6rd9hFNJtyiPQtIYk3aNqJxm4GGi9YhiK9Au86KgwH9J6Q2owLdgcG66GZ-F0x8Ke6Go03_j8pXQBY1FVRARNPjb2GV3z1HwTVmOfEOVGDEnGkGvxHfE0IKzo/s320/IMG_20191004_140401.jpg) |
Κάμπος Ωρωπού 4/10/2019 |
Το πρωτόγνωρο χαλάζι που έπληξε την Αττική χτύπησε και τον Ωρωπό στις περισσότερες περιοχές του Δήμου.
Με χοντρό χαλάζι σε μέγεθος βερίκοκου αιφνιδίασε τους κατοίκους του Δήμου Ωρωπού ο καιρός σήμερα, Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου, γύρω στις 2 το μεσημέρι. Το φαινόμενο ήταν πιο ήπιο στα παραλιακά σημεία. Ο ήχος του χαλαζιού ήταν δυνατός ενώ προκάλεσε ζημιές σε ευαίσθητες καλλιέργειες, σε αυτοκίνητα, σε τζάμια και σε ηλιακούς θερμοσίφωνες.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjCO7SYsBe-wiQI6hoZiwfkZTO3cE6mXh2xYcsRPprcRdlieeo5tr0Z7UZKiuL6lUxjd27enm1UpNNI1h_UX4Shc0f2PzgrcEaDIYW7U1YD-9x_F1Ruc4ixqawZA-a4e9q9-b7Pk2wb3S0/s320/tenta.jpg) |
Τέντα στα Νέα Παλάτια |
Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζουμε για ατυχήματα αν και το φαινόμενο εκδηλώθηκε την ώρα που σχολάνε τα παιδιά από τα σχολεία. Ήταν ένα σπάνιο -αν όχι πρωτόγνωρο- για τα τελευταία χρόνια φαινόμενο χαλαζόπτωσης στην ευρύτερη περιοχή του Ωρωπού αλλά και γενικότερα της Αττικής ως προς το μέγεθος και την ένταση.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi-ejQcKYQjq-yYIsuU2BrbDY5INQK8jiBcPgrzK6ah7p_nIEJ9zYkVDSicEk4TF3uRlTYMDxjrwPZYYhWhmbPEOMNO6o-vLpIKNs0nFsQgFE1w0g9htLOdIv4skxB54LneG7Q5T7EIMO0/s320/71849514_692416037910520_6777684243943260160_n.jpg) |
Κοντά στο κλειστό γήπεδο Νέων παλατίων |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgMM5LJDknwg7dSrtiKfFvGMWWSnk2142fGpCo5ZnCJfnHi96WWKpbLm-h7MeiBIlX7Oty1QJog92xh8jZ27vnnMFhSeCdg4h4JlNGuN8pEJyY8v3Gc3Y0v-PQMFS6B6WQ9J7iIGkMM0y8/s320/72624050_790732604680532_1622654286699692032_n.jpg) |
Αυλώνας, στρατόπεδο 4/10/2019 |